Welcome to the Definition of Unit Rate support page.
This page contains all you need to know about unit rates with lots of worked examples and helpful advice.
We also have links to our unit rates worksheets.
Here is a quick table showing unit rates with their related fractions and ratios.
Unit Rate | As a Fraction | As a Ratio |
5 miles in a minute | 5 miles / 1 minute | 5 miles : 1 minute |
8 pens in a packet | 8 pens / 1 packet | 8 pens : 1 packet |
15 pages in a day | 15 pages / 1 day | 15 pages : 1 day |
30 questions in an hour | 30 questions / 1 hour | 30 questions : 1 hour |
3 plants in 1 yard | 3 plants / 1 yard | 3 plants : 1 yard |
Here is the process for finding the unit rate:
You have now found the unit rate of your number.
Example: I read 12 books in 5 months = A rate of 12 books / 5 months = A unit rate of 2.4 books per month
Unit Price is the amount of money it costs for just one item, one litre, one kilogram, one pound, etc.
Unit Price is very similar to unit rate.
To find the unit price of an item, simply divide the amount of money by the number of items (or the number of litres, kilograms, etc.).
You have now found the unit price of your item.
Example: I buy 8 cartons of juice for $12 = A rate of $12 / 8 cartons = a unit price of $1.50 per carton
These examples will help you understand how to find unit rates (and unit prices).
Example 1) Captain drives 250 miles in 4 hours. Find his unit rate in miles per hour.
Example 2) Tyger reads 100 pages of his book in 4 hours. What is the unit rate?
Example 3) Sally spends 385 minutes doing her homework in a week. What is her unit rate in minutes per day?
Example 4) Frazer bakes 20 trays of cookies for a party. There are a total of 240 cookies. What is the unit rate of cookies per tray?
Example 4) Quadra runs 5 miles in 32 minutes. What her unit rate in minutes per mile?
Example 5) Captain buys 8 packs of fries for $14. What is the unit price?
Example 6) It costs $3100 to produce 40 remote control trucks. What is the unit cost?
Example 7) I buy 3 packs of pens, with 4 pens in each pack for $22. What is the unit price per pen?
Many questions involving rates will ask you to compare two different rates and answer questions about them.
The best way to compare two rates is to convert both rates into unit rates so that they can be compared easily.
Example 1) Frazer drives 310 miles in 6 hours. Captain drives 250 miles in 5 hours. Who drove fastest?
Frazer unit rate is 310 ÷ 6 = 51.67 miles in a hour (to 2dp)
Captain unit rate is 250 ÷ 5 = 50 miles in a hour.
Frazer drove the fastest.
Example 2) Sally buys 5 packs of cookies for $8. Flame buys 3 packs of the same cookies for $5. Who got the best deal?
Sally's unit price is $8 ÷ 5 = $1.60 per pack
Flame's unit price is $5 ÷ 3 = $1.67 (rounded to 2dp) per pack
Sally got the best deal.
Example 3) Quadra reads 400 pages of a book in 7 hours. Tyger reads 190 pages of the same book in 4 hours. Who has the faster reading speed?
Quadra's unit rate is 400 ÷ 7 = 57.1 pages per hour (to 1dp)
Tyger's unit rate is 190 ÷ 4 = 47.5 pages per hour (to 1dp)
Quadra has the faster reading speed.
Example 4) Frazer and Sally go fishing. Frazer catches 16 fish in 3 hours. Sally catches 23 fish in 5 hours. Who had the best hourly rate at catching fish?
Frazer's unit rate is 16 ÷ 3 = 5.3 fish per hour (to 1dp)
Sally's unit rate is 23 ÷ 5 = 4.6 fish per hour (to 1dp)
Frazer has the best hourly rate at catching fish.
Example 5) Gardener George plants 59 hedging plants evenly over a length of 18 yards. Gardener Georgina plants 75 hedging plants evenly over a length of 22 yards. Who plants their hedging plants furthest apart?
Gardener George's unit rate is 59 ÷ 18 = 3.3 yards per plant (to 1dp)
Gardener Georgina's unit rate is 75 ÷ 22 = 3.4 yards per plant (to 1dp)
Gardener Georgina plants her plants furthest apart.
These sheets will help you practice finding and comparing unit rates and unit prices.
They are aimed at students around 6th grade.
Take a look at some more of our worksheets similar to these.
These 5th grade ratio worksheets are a great way to introduce this concept.
We have a range of part to part ratio worksheets and slightly harder problem solving worksheets.
How to Print or Save these sheets
Need help with printing or saving?
Follow these 3 easy steps to get your worksheets printed out perfectly!
How to Print or Save these sheets
Need help with printing or saving?
Follow these 3 easy steps to get your worksheets printed out perfectly!
Return to 6th Grade Math Worksheets
Return from The Definition of Unit Rate page to Math Salamanders Homepage
The Math Salamanders hope you enjoy using these free printable Math worksheets and all our other Math games and resources.
We welcome any comments about our site or worksheets on the Facebook comments box at the bottom of every page.
Looking for some fun printable math games?
We have some great games for you to play in our Math Games e-books!
Do you know how old you are...in weeks? days? hours?
Are you more than a million minutes old?
Find out how old you are to the nearest second!
We have updated and improved our fraction calculators to show you how to solve your fraction problems step-by-step!
Take a look and try them out!
Have a look at some of our most popular pages to see different Math activities and ideas you could use with your child
If you are a regular user of our site and appreciate what we do, please consider making a small donation to help us with our costs.
Get a free sample copy of our Math Salamanders Dice Games book with each donation!
Looking for a fun and motivating way to learn and practice math skills?
Why not try one of our free printable math games with your students!
New! Comments
Have your say about the Math resources on this page! Leave me a comment in the box below.